Zastavme plýtvání

Podle statistik se ročně vyhodí na celém světě 1,6 miliardy tun jídla za zhruba 750 miliard dolarů. Kdyby prý se z toho podařilo zachránit jednu čtvrtinu, vystačilo by to pro 870 milionů hladovějících, dost děsivá statistika.

Bohužel v České republice jsme na tom podobně, plýtváme od potravin, dá se říci vším, většina z nás má v ledničkách tolik jídla, že ho nestíhá sníst, protože nakupujeme stylem: vezmu jogurtů celé balení, když jsou za výhodnou cenu, mandarinek dvě kila, když jsou v akci apod., ale už nepřemýšlíme o tom, jestli tolik potravin opravdu sníme, a spousta z nich potom skoční v odpadkovém koši.
S oblečením jsme na tom také tak – hromadíme, hromadíme oblečení, o kterém si myslíme, že do něj ještě zhubneme, máme kolikrát skříně přeplněné k prasknutí z důvodu, co kdyby, věřte, že to – co kdyby, většinou nenastane.

odpadky

Ale schraňujeme i jiné věci, když jsme nachlazení, vykoupíme málem celou lékárnu atd., což vede ale k tomu, že dříve či později věci musíme vytřídit a vyhodit, vyhazujeme tak nejen své peníze, ale také příliš nešetříme planetu přemírou odpadků.

Ptáte se co s tím? Přestaňte plýtvat a zužitkujte zbytky, neříkáme, abyste jedli prošlé a zkažené potraviny, ale stačí přemýšlet už u nákupu, nakupovat opravdu jen tolik, kolik sníme, a zužitkovat i zdánlivě „nejedlé“ části potravin – např. z lístků ředkviček si můžete připravit chutný salát, ze slupek od okurek se dá udělat výborné želé, vodou z vařených brambor po vychladnutí můžete zalít kytky, a takto bychom mohli pokračovat, inspirativní recepty jistě vyhledáte na internetu, bude to i z jiného hlediska pro Vás lepší, čas na internetu strávíte efektivně.

Další možností je potraviny, pokud jich máte opravdu nadbytek, „darovat“ – jak to funguje? Prostě je odnesete do veřejné lednice – u nás v republice jsou zatím čtyři, v Plzni jedna, v Českých Budějovicích také jedna, v Praze jsou dvě, vy tam potraviny, ti, kdo je potřebují, si je naopak vezmou, tím se předejde tomu, že skončí v odpadcích a poslouží dobrému účelu.

Oblečení, pokud už dojdete k tomu ho vytřídit, také nevyhazujte, ale věnujte ho charitě, jednou ročně by měl každý člověk vytřídit své oblečení, a to, které neměl celý rok na sobě, vyřadit, ruku na srdce, pokud jste si něco neoblékli rok, těžko si to ještě někdy obléknete. Prošlé léky odneste do lékárny. Pro knihy existují tzv. knihobudky, když je tam odnesete, můžete si vzít jinou, nebo také nemusíte, ale nemusíte je házet do odpadků.

potraviny

Věci, které byste vyhodili, zkuste použít znovu, pokuste se tvořit, dají se podle návodů na internetu, vytvořit opravdu originální designové kousky.