Vysoký krevní tlak – tiché nebezpečí


Vysoký krevní tlak označujeme za civilizační onemocnění. Možná vás to překvapí, ale odhaduje se, že v České republice trpí vysokým krevním tlakem až 35 % naší populace. Což je opravdu hodně. Více ohroženi vysokým krevním tlakem jsou muži, ovšem samozřejmě se nevyhýbá ani ženskému pohlavní. Krevní tlak je hodnota, která udává, jakou silou působí krev na stěny vašich cév. Pokud je tlak příliš silný, naměří tlakoměr vysokou hodnotu krevního tlaku. Dělíme ho na systolický a diastolický. Systolický tlak je hodnota, kterou krev působí na cévní stěny v okamžiku, kdy srdce pumpuje krev do cév. Diastolický je zase hodnota mezi jednotlivými údery srdce. Fyziologická hodnota krevního tlaku je 120/80.

měření tlaku

Jak poznáme, že máme vysoký tlak? Problém vysokého tlaku je v tom, že většinou nemá žádné příznaky. Ty se objevují až ve chvíli, kdy krevní tlak dosahuje opravdu vysokých hodnot. Mezi tyto příznaky patří bolesti hlavy, problémy se zrakem, krvácení z nosu, zvracení, závratě a pocity nevolnosti.

Existují i nějaké rizikové faktory pro vznik krevního tlaku? Ano. A to docela dost. Hlavním rizikovým faktorem je genetika. Pokud má někdo u vás v rodině vysoký krevní tlak, je dost pravděpodobné, že i u vás se naměří vysoké hodnoty. Dalšími rizikovými faktory je obezita, přílišné pití alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, každodenní vysoká fyzická námaha, stres.

tlakoměr

Lze krevní tlak nějak léčit? Ano. Pomůžou léky i různá léčebná opatření. Pokud je krevní tlak opravdu vážný, lékaři nasadí pacientům léky na snížení krevního tlaku. Obvykle se jedná o kombinaci více léčebných látek. K lékům můžeme dodat i různé potravinové doplňky a vitamíny, nebo čaj na vysoký tlak. Pokud ale berete léky, mělo by to být až po poradě s lékařem.

Důležitá jsou i riziková opatření, jako je snížení hmotnosti, zdravá strava a dostatek pohybu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup