Suplementy

Jako první by byla potřeba zavést nějaké pojmy. Jistě všichni známe pojem suplement, určitě jsme ho všichni už slyšeli. Vsadím se, že ne všichni by byli schopní přesně popsat, co tento pojem znamená. Fakt je, že tyto látky jsou v podstatě takovou podkategorií doplňků stravy, přesnější název, který se udává nejen v kulturistických časopisech zní takto: sportovní doplňky stravy.
trénink kulturisty

Nevím, jestli byste tedy dokázali vysvětlit, které látky se sem řadí. Pravdou je, že jich existuje opravdu velké množství, především známé jako látky, které chybí sportovcům (ať už v sebemenším množství) v jejich tréninkovém plánu. Potřebují do svého těla dostat nějakou určitou organickou sloučeninu s chemickým složením odpovídajícím právě těm předepsaným normám. Ve správném množství a správné chvíli působí na organismus samozřejmě pozitivně, užívají se různě – některé před tréninkem, jiné během tréninku, pak tu jsou i po tréninkové suplementy. Nejsou zakázány, naopak, v některých sportech je nežádoucí, aby je účastník užíval.
Existují různé kategorie, jak jsem již zmínila. Často dochází k tomu, že si laikové pletou suplementy se steroidy, na to pozor. Ty jsou mnohem složitější chemickou sloučeninou s pozměněnými účinky na tělo. Steroidy jsou v podstatě hormony, v kulturistice užívány anabolické – typickým je známý testosteron.
injekční stříkačka
Mezi první skupinu suplementů patří různé sportovní nápoje, doplňkové gely, železo, probiotika nebo i kofein. Ty jsou vhodné použít v nějaké konkrétní situaci, např. k okamžitému doplnění energie. Další skupinu tvoří třeba dusičnany, antioxidanty nebo rybí olej. Pokud je chcete užívat, musíte si dávat větší pozor na složení než u předchozí skupiny, poněvadž mohou být nebezpečné. Další skupinu tvoří třeba ženšen, inosin nebo ribóza, dle dostupných zdrojů mají totiž nepříliš pozitivní účinky na organismus, ale sportovci je užívají v domnění, že svému tělu pomáhají. Poslední skupina jsou zakázané látky, nejznámější jsou stimulanty, třeba efedrin.
Na trhu najdeme většinu těchto látek, volně si je můžete zakoupit. Ovšem látky, které nelze sehnat v obchodech tomu určených jsou nejspíše nelegální, proto nedoporučuji jejich užívání, opravdu mohou škodit zdraví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup