Co je vyžadováno k žádostem o hypoteční úvěr

Většina bankovních domů a některé nebankovní společnosti vyžadují celou řadu potvrzení a dokladů. Přece jen jde o značnou sumu peněz, která putuje mezi věřitelem a klientem, a tak je třeba zajistit platný právní vztah z obou stran. Kalkulačka americké hypotéky musí zkrátka potvrdit přijatelný výsledek, aby byli spokojení všichni. Následující seznam sice není univerzálním pravidlem pro všechny společnosti, ale může být pro vás alespoň základním vodítkem.
dům na prodej.jpg

Co je k vyřízení úvěru zapotřebí

Osoby závislé na sociálních dávkách, nezaměstnaní, nebo lidé, jejichž příjmy mírně přesahují hranici životního minima, na takový úvěr nedosáhnou. Věřitel totiž zjišťuje, zda po splácení závazků zbude dotyčnému dostatek prostředků pro zajištění alespoň základních životních potřeb.
V současné době někteří věřitelé nevyžadují potvrzení o příjmu, stačí jim vaše čestné prohlášení, že vaše příjmy po splácení pravidelných splátek nespadnou pod určitou hranici násobku životního minima. Někdy se posuzují příjmy celé rodiny, a všichni dotyční jsou ve smlouvě uváděni jako spoludlužníci. Banky i nebankovní společnosti se zkrátka snaží klientům maximálně vyhovět, aby jim umožnily zajistit bydlení, a zároveň sobě zdroj příjmu.
Věřitele obecně zajímá také řada podkladů, které se týkají samotné nemovitosti. Jsou to výpisy z katastru nemovitostí, stavební povolení, geometrické plány, územní rozhodnutí, a také nacenění nemovitosti. Většina bankovních domů si rovněž zajišťuje svého vlastního odhadce, a tato finální částka pak rozhoduje o poskytované výši úvěru.
banány na lince.jpg

Jaké výdaje také zajímají věřitele

· Všechny smlouvy o sjednaných úvěrech, leasingové smlouvy a aktivní půjčky.
· Smlouvy o penzijním připojištění a o stavebním spoření.
· Všechny pojistky – tzn. pojištění vozidel včetně povinného ručení, úrazové pojistky, pojištění domácnosti, nemovitosti, životní pojistky atd.
· Individuální platební výdaje, např. soudní rozhodnutí o pravidelných platbách výživného.
· Další případné závazky, např. ve formě ručitelů, zajišťujících další úvěry.