Vezměte své žáky za poznáním hravou formou

S koncem školního roku se nezadržitelně blíží i pro děti velmi oblíbené období školních výletů. Odpadá učení a čeká je den plný zábavy a ještě navíc se spoustou kamarádů. Pro učitele je to však dosti náročné, uhlídat třídu dětí ve volném prostoru není jen tak, z toho důvodu i taková aktivita musí mít nějaká pravidla.

Školní výlety však nejsou jen o zábavě, ale i o učení. Učení však probíhá hravě, žáci poznávají vlastním zážitkem a takové znalosti a dovednosti se pamatují mnohem lépe, než ty, které se učíme nuceně. Aby vše proběhlo jak má, je potřeba vše dobře zorganizovat.
Při plánování podobné akce si uvědomte především následující:
· Celý program musí být atraktivní a děti se nesmí nudit
· Žák i zde má především poznávat a něčemu se přiučit, byť o tom neví
· Odpovídající věku žáků musí být i celková doba výletu
· Volte zajímavá místa či aktivity
· Vše plánujte včas, aby se nestalo, že vámi vybraný cíl bude rezervovaný
Velmi podstatné je vybrat místo nebo aktivitu, která odpovídá věku vašich žáků a celkový čas, který zde budete trávit. Menší žáci mají radost i z hrané pohádky, větší žáci toto spíše neocení. Ti starší zase zvládnou fyzicky náročnější program.

Nejefektivnější je vybírat z již připravených programů

Ideální pro žáky i učitele je, když program předem připraví někdo jiný, nejlépe v jednom místě, na které se vy jen dopravíte. Využít pak lze i služeb průvodce, který se zároveň postará o dodržení celého harmonogramu. Vybírat si tak můžete z celé řady již připravených školních výletů, které jsou sestaveny pro konkrétní věkové skupiny žáků.

Během takových programů děti nejen, že poznají nová místa a historické památky, ale zároveň mají možnost vyzkoušet netradiční aktivity. Odnesou si pak celou řadu zážitků a poznatků, které získají nenásilnou a hravou formou. Domů si pak bonusem dovezou i nějaké suvenýry a s radostí v očích na tento den budou vzpomínat. A přesně to je věc, kterou od celé akce očekáváte.