Plány jsou důležité, ale nezaručí spokojené bydlení

Stavbou domu prakticky začíná nový život. Ale úplně na začátku, když již máme jasno v tom, že je dostatek finančních prostředků, máme prostory a i souhlas s možností stavby, je třeba začít pracovat na projektové dokumentaci. Máme v podstatě nějaké představy a ty se nyní musí otisknout do projektu a pracovat s nimi. Jedna věc bude velikost budovy, druhá a ta je mnohem důležitější dům uvnitř dobře uspořádat. Je pravdou, že pro nikoho neexistuje univerzální postup, což není nic divného, jelikož každý člověk je zkrátka originál. A nejen to, ale také je třeba všechno přizpůsobit všem, kteří zde budou bydlet, což je daleko složitější. Záleží na zájmech, věku, životním stylu nebo dokonce velkou roli může hrát i zdravotní omezení. Aby se zde dobře bydlelo, je nutno i s takovými informacemi pracovat v projektu od počátku.projekt na domek

Pravidla pro správnou dispozici

Rozhodně je třeba vzít v úvahu dispozice, které mají svá psaná pravidla. Je pravdou, že v mnohém pomůže otevřít oči i například inspirace bydlení Skvělý domov, kde si lze mnohé přečíst o stylech bydlení nebo vybavení či jiné bytové problematice. Takové poradenství se rozhodně vyplatí a můžeme se vyhnout možných chybám.

  • Jednoduchost a přehlednost – čím je dispozice jednodušší, tím se bude domov lépe zařizovat a nebudeme vystavěni problematice s atypickými tvary stěn či jiného úskalí.
  • Orientace světových stran – ani tuto skutečnost bychom neměli nijak podceňovat. Obytné místnosti by měly být umístěny na slunné straně, směrem do zahrady, na sever je dobré umístit takové prostory, jako jsou vstupní haly, technické místnosti nebo šatny atd.
  • Správná návaznost – zde je třeba správně napojit místnosti, například kuchyni s jídelnou a obývacím pokojem, ložnici oddělit. Dětské pokoje nechat v blízkosti zóny klidové. Možností je poměrně dostatek, ale zde bude záležet na každém jedinci, jak bude chtít mít vyhovující návaznost.

rozestavěný dům

  • Vyvážené prostory – je třeba dobře promyslet, aby každá místnost měla svoji odpovídající velikost, kde nebudou žádné stísněné prostory. To opravdu může způsobit komplikace a i nepříjemnosti, lepší je takovému problému předejít ještě dříve, než se začnou malovat plánky.