Jak na minimalistické bydlení

K minimalistickému bydlení může být ze začátku náročnější cesta. Obzvláště, pokud vám tento pojem nebyl doteď znám ani povrchově a doma si skladujete mnoho věcí. Ovšem pokud překonáte počáteční obavy a nutkání z toho vlastnit vše pro vás „potřebné“, výsledek bude stát za to.
klimatizace nad pohovkou
Úklid
Nejdůležitější ze všeho je zbavit se nejprve většiny věcí, které zabírají místo. Dobrou taktikou může být například pravidlo jednoho roku/půlroku. Pokud jste za dané období věc nepotřebovali, nebo jste dokonce i zapomněli, že ji máte, není třeba ji dál skladovat. Samozřejmě místo vyhazování do koše doporučuji spíše prodat, nebo darovat. Někdo jiný může danou věc využít.
Pokud cítíte, že stále vlastníte více než je třeba, úklid zopakujte. Takto postupně odstraníte všechny zbytečnosti a váš úklid bude opravdu důkladný. Nebojte se také takto smýšlet v průběhu celého roku. Nečekejte na velké úklidové období, rovnou se zbavujte věcí, které dále nejsou potřeba.

Jednoduché barvy
Pro minimalismus je typické využívání pastelových a jemných barev. Některé malé kontrasty samozřejmě mohou vaše bydlení vylepšit, zamezte ale využívání křiklavých barev na stěny, které minimalistickému dojmu jen uberou. Bílá a velmi jemné odstíny barev jsou sázkou na jistotu.

Dekorace
Minimalismus nezavrhuje dekorace do bytu, avšak je potřeba více uvažovat. Dekorace by se neměly navzájem přebíjet, pokud například máte rádi květiny, k výraznějším využívejte nevýrazné a jednoduché vázy či květináče a naopak, pokud má květina jemné květy, můžete si dovolit výraznější vázu. Barevně by měly být jednotné, spojení 2-3 barev je ideální.
Dekorace mohou být i užitkové, například sloužit jako držáky. Zajímavým typem jsou i tácky na nápoje, které v jiném případě mohou působit jako jemné zdobení stolu. Můžete sehnat například podtácky s náměty obrazů klasiků, nebo dřevěné s vypálenými vzory.
vana u postele
Žijte minimalisticky
K minimalistickému bydlení je třeba takto i uvažovat. Nekupovat zbytečně nevyužitelné oblečení, nádobí a jiné každodenní potřeby. Raději v počátku investujte větší množství peněz, aby vám daný produkt déle vydržel, než abyste v příštím měsíci museli vše obměňovat.