Naučte se zacházet správně s penězi

Konzumní styl života nás vede k utrácení za zbytečnosti. Chceme udělat na druhé dojem, nebo dopřát svým dětem co nejlepší věci. Tak se zadlužujeme čím dál víc.
Přitom to můžeme snadno změnit. Stačí se zamyslet nad svými výdaji a pečlivě je zanalyzovat. Výdaje si zapisujte. Možná budete překvapeni, za co všechno zbytečně utrácíte.
kreditní karty
§ Veďte si domácí účetnictví
Mějte přehled, za co každý měsíc utrácíte. Pokud možno plaťte bankovní kartou nebo prostřednictvím bankovního účtu. Aspoň hned uvidíte, za co a kolik jste platili a položku můžete zahrnout do domácího vyúčtování. K dispozici jsou také sdílené tabulky nebo aplikace, kam lze útraty zapisovat průběžně on-line.
bankovka mezi prsty
Naplánujte si výdaje v ročním předstihu,aby vás pak nezaskočila třeba dovolená nebo doplatek za elektřinu. Pokud se i přesto octnete v mínusu, neobracejte se na nebankovní společnosti, které poskytují nevhodné půjčky. Poraďte se ve své bance.

§ Stanovte si společně jasná pravidla
Dohodněte se, kdo a co bude platit a jak si nastavíte disponentská (přístupová) práva k bankovnímu účtu.
Pokud možno plaťte z jednoho účtu, abyste měli přehled nad proběhlými platbami. Jinak se může stát, že se spolehnete jeden na druhého, že účet zaplatí, a nakonec ho nezaplatí nikdo.

§ Kontrolujte odchozí platby
Mějte přehled nad svými platbami, které z vašeho účtu odcházejí (např. splátky za úvěry a půjčky, energie, úhrada za telefon nebo internet…). Získat přehled nad svými financemi a nastavit si svůj rozpočet vám může pomoci třeba aplikace České spořitelny Moje zdravé finance. Můžete se také obrátit na odborníky a finanční poradce, kteří fungují v rámci každé banky.

§ Hlídejte si zůstatek
Pokud se dostanete do nepovoleného mínusu, může vám banka účet vypovědět nebo vám naúčtovat pokuty. Sjednejte si u banky kontokorent, tedy rezervu, kterou můžete čerpat v případě mínusu a splácet jako úvěr.

§ Spořte i nízké částky
Snažte si každý měsíc vytvořit určitou rezervu, kterou můžete uložit nebo zhodnotit. Stačí i ve stokorunách. Tato finanční rezerva se vám může hodit na nečekané výdaje nebo při ztrátě práce. Doporučuje se mít našetřeno na 3-6 měsíců.
Tuto částku si uložte raději hned bokem, nejlépe na spořicí účet. Na běžném účtu ponechte jen prostředky, které potřebujete ke každodennímu provozu. Odborníci doporučují mít alespoň ušetřené tři mzdy na nenadálé výdaje nebo v případě ztráty práce.
nůž na bankovkách
§ V případě problémů rychle jednejte
Pokud začnete mít problémy se splácením, rozhodně se nevyplatí je ignorovat a neřešit. Řešte je nejlépe s předstihem, kdy už problém předvídáte, ale nejpozději, když nastane.
Kontaktujte okamžitě věřitele a domluvte se s ním na splátkovém kalendáři.
Vyhněte se komerčním oddlužovacím agenturám, které si účtují vysoké částky, ale nic nevyřeší.
Můžete také využít na Poradnu při finanční tísni. Jedná se o neziskovou společnost, která řeší komplexní finanční situaci klientů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup