LED žárovky GU10 patří k nejoblíbenějším


Nejčastěji využívanými typy osvětlovacích zdrojů v domácnosti jsou tři typy patic (koncovek). Suverénně vede Edisonův závit, který dominuje této oblasti již více než sto let. Setkáte se s ním v několika různých průměrech, největší zastoupení má s označením E27 a E14 (miňonky). Třetí příčku zaujímají žárovky s tzv. bajonetovým zakončením GU10. Jsou to dva osazené válečky, které zapadnou do protilehlé objímky a zatlačením a pootočením se zajistí proti pohybu. Všechny tři typy zdrojů mají jeden společný prvek – napájí se přímo z rozvodné sítě 230 V. Čtvrtým nejčastějším typem je patice GU5.3, které se využívá pro místa se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem, v různých vitrínách na osvětlení exponátů nebo v barových pultech a v kuchyňských linkách. Napájení zajišťuje transformátor s převodem na 12 V.

interiér

Proč právě GU10

Tyto zdroje se osvědčily pro žárovky speciálního tvaru kónického kuželu, který zapadá do stropních nebo nástěnných bodových svítidel. Největší expanzi zažily krátce po sametové revoluci, kdy se začínalo s významnějšími rekonstrukcemi bytových prostor a v souvislosti s budováním nových prodejen a soukromých provozoven. Bodová světla se osvědčila jako vynikající způsob osvitu pracovních ploch nebo vystaveného zboží a přispěla tak k celkové příjemnější atmosféře celého prostředí.

kuchyň

Od té doby uplynulo již téměř třicet let a zájem o LED žárovky GU 10 nepolevil. I dnes jsou ideální pro osvětlování předsíní, schodišť, chodeb, ale i ložnic, částí pracoven a především kancelářských prostor. Největšímu zájmu se dnes těší bodová svítidla v obývacích a dětských pokojích, kde tvoří základ stropního osvětlení. Jsou to světla směrová, ozařují tedy prostor pouze pod určitým úhlem a lze je libovolně přizpůsobit potřebám tvaru místnosti. Původně byla tato technologie vybavována halogenovými žárovkami, dnes se na trhu ujímá vedení LED dioda, která poskytuje již široký rozsah možností barevného spektra.