Jak vybrat party stan?

Žádná velká venkovní akce se nemůže obejít bez přístřešku, pod nímž bude možné se skrýt před pálícím sluncem či naopak deštěm. Určitě budeme volit variantu, kterou snadno dostaneme na místo určení, lehce ji postavíme a pak zase složíme a odvezeme. Skvělým řešením je party stan. Jeho stavba zabere pouhých pár minut, ve složeném stavu jeho doprava nebude zase až tak složitá. Pokud neplánujete pořádat takových akcí více, spíše než koupě se vám vyplatí pronájem party stanů, což už dneska také není žádná věda. V každém případě je dobré vědět, na co se při výběru zaměřit.

pop-up-gazebo-1070231_1280

Jedním z prvních parametrů, o které se zajímáme, bývá cena. Ano, nechceme utratit zbytečně moc, když i v té nejnižší cenové hladině můžeme objevit kvalitní kusy. Tady se vyplatí jít zlatou střední cestou – levné přístřešky nebývají příliš odolné vůči větru či větší průtrži. Gramáž krycí plachty či materiál konstrukce na to prostě není stavěná.

Tím jsme narazili na další důležitý parametr – tím je konstrukce. Jakou volit? Je to právě kvalita konstrukce, která určuje pozitivní vlastnosti celého stanu. Dle principu skládání známe vlastně dvě varianty:

  • Nůžková konstrukce bývá většinou z hliníku, takže je lehká a snadno a rychle sestavitelná, přenositelná, stabilní a má dobrou výdrž.
  • Klasická trubková konstrukce jsou poněkud složitější na sestavení, zároveň se vyplatí zde připlatit za kvalitnější trubky – ty tenkostěnné toho totiž moc nevydrží.

festival-3357588_1280

Zahradní stany najdeme ve více velikostech. Tady samozřejmě bude potřeba zauvažovat, kolik lidí je třeba pod ni umístit či zda se pod přístřeškem bude skrývat také další vybavení či posezení.

Důležitá je také gramáž krycí plachty, na což jsme už také narazili ve zmínce o kvalitě. V překladu tento pojem můžeme nazvat tím, že čím více gramů nese plachta, tím lépe. Doporučená hodnota dosahuje 270 – 300 g/m2, ty nejkvalitnější plachty ale dosahují hodnoty až 500 g/m2. Nejdůležitější je tento údaj pro střechy, neboť gramáž bočních stěn již tak vysoká být nemusí – déšť na boční stěny totiž nikdy nepadá kolmo.

Pokud jsme narazili na boční stěny, uveďme rovněž, že i jejich počet se může lišit – od žádné po čtyři. Pro ochranu před deštěm se nejlépe budou hodit všechny čtyři stěny, proti slunci nám naopak postačí jenom dvě. Záleží na vlastním uvážení. Některé stěny navíc nabízejí možnost jakéhosi okna, aby se světlo dostávalo dovnitř i při úplném „zatarasení“.