Závity všeho druhu

Upevňování i převod pohybu

Stačí se podívat na osobní automobil, protože na něm je mnoho míst, kde se využívá závitů. Jsou opravdu populární, protože jejich výroba či nákupu spojovacích součástek není drahá a při tom mají opravdu dobré vlastnosti. Mezi nejčastější využití se řadí spojování různých součástek s pomocí šroubů a matic, přičemž někdy se matice vůbec nevyužívá, protože ji nahrazuje závit v součástce. Často tu máme ještě podložky, které je v řadě případech výhodné využívat.

matice na závitu

Šrouby mají určitou pevnost, přičemž ty lepší i u menšího průměru vydrží opravdu hodně, ale také stojí víc peněz. Volba konkrétních produktů záleží na tom, kam a k čemu je chceme využívat. Mnohdy se vyplatí, aby měli dobrou povrchovou ochranu, protože se tak vyhneme korozi. Zrezlé spojení se pak těžce povoluje. Kromě toho se závitů využívá k převodu rotačního pohybu na posuvný, což můžeme vidět u obráběcích strojů.

Řezání závitů

Bavíme se tu u přesném prvku, protože kdybychom špatně vyrobili vnitřní závit, tak do něj následně nenašroubujeme šroubek a máme problém. Co se týče druhů závitů, tak instalatéři často využívají trubkový závit, ale když se budeme bavit o běžném strojírenství, tak vede rozhodně metrický typ, který může mít různé stoupání. Abychom závity mohli vyrábět, tak potřebujeme závitníky, které nám zajistí stálou přesnost i po mnoha vyrobených kusech.

šroubek s maticí

Záleží na tom, jestli chceme vyrábět ručně či na stroji. První varianta je rozhodně levnější a na práci třeba v domácí dílně naprosto dostačující. Naučit se řezat závit pěkně rovně může každý. Když bychom tak měli vyrobit mnoho kusů, tak by nám to trvalo hodně dlouho, takže zde už nastupuje práce stojů. K tomu můžeme zakoupit Narex závitníky https://www.i-nastroje.cz/nastroje-na-zavity, které jsou odolné proti opotřebení a jejich nabídka je dost široká. Ve firmách se uplatní sady, protože je to výhodnější než nákup po jednom kuse.