Devátá planeta Sluneční soustavy

Všichni z nás si nejspíš pamatují pořadí planet naší Sluneční soustavy ještě ze základních škol. Není proto divu, že vědce natolik šokovalo objevení tmavého tělesa za oběžnou drahou Neptunu. Stalo se tak na přelomu roku 2017 a 2018. Oběžné dráhy planet blízko Slunce jsou téměř perfektně kulaté, například Merkurova dráha, avšak čím dále se planety nacházejí, tím více se jejich dráhy podobají spíše elipsám, například ta Neptunova. Kosmická tělesa v Kuiperově pásu, oblasti za Neptunovou dráhou s vyšší hustotou výskytu planetek, komet a meteorů, mají dokonce své dráhy až extrémně nepravidelné, a proto astronomy napadlo zvážit, jestli se na základě jejich poznatků o gravitaci nemůže v pásu nacházet nějaké další těleso se silnějším gravitačním polem. Jejich domněnky se ukázali býti pravdivé.
vzhled by mohl být podobný Zemi
Nová planeta
Nově objevenou planetu vědci dočasně pojmenovali jako „Devátá planeta“. Domnívají se, že těleso může být až 10krát větší než Země, z čehož vyplývá, že jeden oběh kolem Slunce by jí mohl trvat neuvěřitelných 20 000 pozemských let! Pro srovnání, Neptun oběhne Slunce za zhruba 160-170 let. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA konstatoval, že podle matematických výpočtů by se Devátá planeta měla nacházet daleko za Plutem.
Spekulace
Podle některých astronomů by se mohlo dokonce jednat i o černou díru menších rozměrů, zhruba velkou jako baseballové hřiště, nikoli planetu. Tato teorie se však zdá poměrně nepravděpodobná, jelikož je možné pozorovat dost kosmických těles v bezprostřední blízkosti Deváté planety, která by je zajisté mohla ohrozit, nebo dokonce zničit jejich atmosféru či gravitační a magnetická pole.
Obyčejní lidé se ani nebojí pochybovat o existenci Deváté planety, protože argumentují tím, že pokud by opravdu existovala, byla by už dávno zpozorována, nebo ne? Odpověď je poměrně jednoduchá: ne. Když zohledníme její vzdálenost od Slunce, dostáváme reálný obraz. Planeta je navíc tmavá, takže je téměř nemožné, aby byla viditelná dalekohledy či jinými technologiemi, protože neodráží dost slunečního svitu, jako to dělají ostatní planety.
vize nové planety
A co se týče ostatních variant, nad těmi můžeme opravdu jen dumat. Vždyť i to, že jen zvažujeme existenci nové planety Sluneční soustavy, je pro vědce impozantní. Vysvětlujte ovšem tuto impozantnost školákům, kteří se díky těmto posunům v astronomii a astrofyzice budou muset učit jednu planetu navíc.